Всички лекари препоръчват да се подлагате на рутинни прегледи всяка година: да следите показателите на анализите, да провеждате лечение навреме (ако се налага) и да не забравяте, че болестта е по-лесно да се предотврати, отколкото да се излекува.
Женското здраве изисква специално внимание и редовно наблюдение. А на 40-годишна възраст всичко това става още по-важно. Този период от живота често е съпроводен с промени в организма, затова е важно да се подлагате на редица прегледи за ранно откриване на възможни заболявания и поддържане на общото здраве.
След като навърши 40 години, всяка жена трябва да обърне внимание преди всичко на тези прегледи:
)
- Течната онкоцитология е метод за ранна диагностика на рака на маточната шийка. Той позволява да се открият предракови изменения и да се започне лечение в ранен етап.
- Мамографията е ключово изследване в борбата с рака на гърдата. Препоръчва се мамографията да се прави на всеки 2 години, като се започне от 40-годишна възраст, за да се открият навреме всички промени.
- Ултразвук на тазовите органи - за проверка на състоянието на яйчниците и матката. Това изследване помага да се открият различни патологии като кисти и миоми, преди да се превърнат в сериозен проблем.
- Недостиг на желязо (хемоглобин, феритин, серумно желязо) - важно е да се следи нивото на желязо в организма. Недостигът на желязо може да доведе до анемия, което ще се отрази на цялостното ви здраве и качество на живот.
)
- Витамин D - играе важна роля в изграждането на здравината на костите и поддържането на имунната система, а недостигът на витамин D може да доведе до много проблеми.
Какво още е важно да проверите? Контролен списък с тестове и други не по-малко важни прегледи:
- Клиничен кръвен тест с КОЕ и брой бели кръвни клетки.
- Кръвнохимични изследвания, включително ултрачувствителен С-реактивен протеин, гликиран хемоглобин А1с, кръвна глюкоза, липиден профил, албумин, общ белтък, урея, креатинин, пикочна киселина, ALT, AST, алкална фосфатаза, GGT, общ билирубин.
- Тестове за хепатит В и С, общи (Anti-HCV).
- Изследване на биоценозата на урогениталния тракт. Например, femoflor-8.
- Нива на витамини и микроелементи, включително желязо, феритин, хомоцистеин, витамин D, натрий, калий, хлор, калций, магнезий.
- Ендокринни здравни показатели, като например ТТГ, свободен Т4, FSH, LH, естрадиол, анти-мюлериански хормон.
- Скрининг за рак на маточната шийка, съвместно тестване: PAP тест (течна цитология) и HPV тест.
)
- Общо изследване на урина.
- Мамография на двете млечни жлези.
- Дуплекс изследване на съдовете на шията.
- ЕКГ.
- Ултразвуково изследване на щитовидната жлеза, гърдите, коремните органи, матката и придатъците трансвагинално.
Много нежелани състояния могат да бъдат забелязани на етапи, когато все още не са довели до необратими последици в органите и тъканите. Редовните профилактични прегледи са един от инструментите на превантивната медицина, който ви помага да живеете дълго, активно и щастливо. И не забравяйте за значението на здравословния начин на живот, балансираното хранене и физическата активност!