Автор
Елена Ангелова

Учени: Как да перем дрехите, за да боледуваме по-рядко

Много хора перат дрехите и бельото си много по-рядко, отколкото е необходимо за поддържане на здравето. По време на употреба тъканите често натрупват цели групи от микроби, които причиняват заболявания.

Колко често трябва да сменяте и перете бельото си? За да се разболявате по-рядко трябва да перете дрехите си възможно най-често. Особено неща, които са в постоянен контакт с тялото и потните жлези. Освен това трябва да поддържате правилните температурни режими и да използвате специални препарати, които унищожават вредните микроорганизми.

Какво казва науката?

1. Долно бельо

В проучване на британския сайт Kelkoo повече от една четвърт от анкетираните мъже и около 10% от жените признават, че обикновено носят бельото си около два дни, след което го сменят. Но експертите смятат, че такъв период е прекомерен, тъй като през този период от време върху него се образуват патогени, причиняващи инфекции, заболявания на дихателните пътища и отравяне на кръвта.

Професорите от университета в Салфорд смятат, че бельото трябва да се сменя ежедневно. Да се ​​пере при температура 30 - 40°C, като се използват висококачествени препарати. А консултантите по хигиена и профилактика допълват, че ако в семейството има болен, температурата на водата в пералнята трябва да се повиши до 60°C.

2. Нощната пижама

Много млади хора носят пижамите средно по 2-3 седмици и след това ги хвърлят за пране. Около половината от жените спят едновременно по бельо и пижами, а над 20% от възрастните хора правят същото.

Експертите смятат, че носенето на бельо и пижама едновременно е опасно за здравето, тъй като в този случай бактериите се размножават много по-активно. Лекарите съветват да носите пижами само на голо тяло и да ги носите не повече от два-три пъти или най-много за седмица. Те трябва да се перат по същия начин като долното бельо.

3. Кухненски кърпи

Изследване в Обединеното кралство установи, че 9 от 10 кухненски кърпи имат следи от вредни микроби по тях, а 5 от тях имат бактерии E. coli на повърхността. Изследователите са открили повече от 4 милиарда различни микроорганизми върху използвани кухненски кърпи. Този брой е 6 пъти по-висок от броя на микроорганизмите в тоалетната. Експертите съветват текстилните кърпички да се изпират веднага след употреба и да се сменят поне веднъж месечно. В идеалния случай ги перете ежедневно на 60°C с препарат със силно антибактериално действие.

4. Хавлиените кърпи

По кърпите, с които изтриваме лицето и тялото си, остават частици мъртва кожа и кожни бактерии. А топлата стая и високата влажност допринасят за ускореното им размножаване. Следователно кърпите трябва да бъдат индивидуални за всеки член на семейството. Те трябва да се сменят след три употреби и да се перат на 60°C, за предпочитане с антибактериален препарат.

Отвъд диетата и упражненията: Уроци за дълголетие от столетницата Дебора Секели
ПО ЖЕНСКИ
Автор Ева Григорова

Отвъд диетата и упражненията: Уроци за дълголетие от столетницата Дебора Секели

Автор Ева Григорова

5. Спалното бельо

Повечето хора перат спалното си бельо веднъж на две седмици. Това не е достатъчно, тъй като върху прането се натрупват много микроби и акари. Затова трябва да се пере поне веднъж седмично при 60°C, а стаята да се проветрява всеки ден, за да се предотврати повишена влажност. Одеялата и възглавниците със синтетичен пълнеж трябва да се перат на 60°C на всеки няколко месеца, а пухените дрехи трябва да се дават на химическо чистене. По-добре е да купувате ново одеяло на всеки пет години и възглавница на всеки две до три години.

6. Опасните матраци

Много хора използват матраците десетилетия наред, без да осъзнават, че старите матраци активно размножават мухъл, бактерии и гъбички, опасни за здравето. Те могат да причинят кожни заболявания, алергични реакции, астма, бронхит и да провокират обостряне на кашлица и екзема.

В матраците често се срещат щамове на различни бактерии, включително Staphylococcus aureus, които са устойчиви на повечето антибиотици. А специалистите по хигиена твърдят, че матрак, който не е сменян 8-10 години, може да съдържа около 5 кг частици мъртва човешка кожа - идеална храна за акарите, които причиняват алергии и астматични пристъпи.

Източник: econet