Калцият е основният елемент, който участва в изграждането на клетките в нашето тяло. От неговото количество зависи здравето на сърцето, зъбите, костите, косата, ноктите и др. Нивото на този елемент в организма трябва да се контролира.
Кога да приемаме калций?
Преди да започнете да приемате калций, е необходимо да се консултирате с лекар. Не се самолекувайте, тъй като излишъкът от този елемент може да доведе до загуба на апетит, влошаване на състоянието на черния дроб и бъбреците, поява на гадене, повръщане, спазми.
Лекарите препоръчват да приемате калций вечер след хранене. Това не е проста измислица, всичко е обяснено от науката. Учените са провели изследвания върху биологичния ритъм на човешкото тяло. Оказва се, че по обяд организмът приема минимално количество калций, а през нощта - максимално. При липса на този химичен елемент организмът отнема калций от костната тъкан, което води до проблеми със ставите.
Лекарите препоръчват да приемате калций вечер след хранене. Това не е обикновена измислица, всичко е обяснено от науката. Учените са провели изследвания на биологичния ритъм на човешкото тяло. Оказва се, че по обяд организмът приема минимално количество калций, а през нощта - максимално. При липса на този химичен елемент организмът отнема калция от костната тъкан, което води до проблеми със ставите.
С какво трябва да се приема калцият?
Лекарите са сигурни, че еднократният прием на калций не е достатъчен. Този елемент няма да се задържи в организма, ако не се синтезира заедно с витамин D. Но трябва да се отбележи, че продуктите, съдържащи витамин D, трябва да се консумират 4 часа преди приема на препарати с калций. Таблетките с калций могат да се консумират заедно с храна, която съдържа този елемент. Такива продукти могат да бъдат:
- прясно мляко
- извара;
- заквасена сметана;
- кисело мляко.
Възможно ли е да се приемат едновременно магнезий и калций? Някои лекари твърдят, че без магнезий калцият ще се усвоява по-зле, а други са сигурни, че тези два елемента трябва да се приемат, но поотделно.
Как трябва да приемате калций, за да не навредите на здравето си? За да се намери златната среда, лекарите предлагат да се приемат такива препарати в съотношение 2:1. На 1 г калций се падат 0,5 г магнезий. За да бъде усвояването на калция хармонично и естествено, е необходимо към храната да се добавят зърнени храни от елда и ечемик, ядки кашу, бадеми, просо.
Колко време мога да приемаме калций? Не е необходимо постоянно да приемате този елемент в състава на таблетките. Калцият трябва да се приема на курсове, но не повече от 1-2 месеца.
Регулиране на времето на прием на такива препарати е необходимо в периода на активен растеж, след костни фрактури, при бременност. Само опитен лекар може точно да определи продължителността на курса. След края на курса не можете да забравите за продуктите, които съдържат този елемент. Те могат и трябва да се добавят към вашата диета.
Експертно мнение
Популярно, „свиване на костите“ се нарича развитието на заболяване, дължащо се на липсата на калций и магнезий. Медицинското наименование на заболяването е остеопороза. Тя се нарежда на четвърто място (след онкологичните заболявания, сърдечно-съдовите заболявания и захарния диабет).
Остеопорозата представлява постепенно намаляване на костната маса. Заболяването се счита за женска болест, а сред най-уязвимите са светлокожите, слаби представителки на нежния пол. Особено костната маса започва да изчезва през първата година от менопаузата. През този период жената губи до 20%, а след това 2-5% от костната маса годишно. Основната причина за остеопорозата е недостигът на калций. Защо той липсва?
Причините са много: намаляване на половите хормони, липса на витамин D, основният проводник на калция от червата към костите, липса на мазнини в храната (без тях витамин D не се усвоява), алкохол (увеличава производството на паратгормон, който води до извличане на калций), злоупотреба с кофеин и протеинова храна също води до извличане на калций.
- Възрастен човек се нуждае от 1000 mg калций на ден, а жена след 50-годишна възраст - от 1200 mg.
- Деца: 1-3 години - 500 mg, 4-8 години - 800 mg, 9-18 години - 1300 mg.
Пълномаслените млечни продукти са отличен източник на калций. 100 mg калций се съдържат в 100 ml мляко, 70 g извара, 10 g твърдо сирене, 100 g заквасена сметана. Това е най-лесно усвоимата форма на калций. Има калций и в растителните продукти, но по-слабо смилаем.
Така че, за да получите толкова калций, колкото се съдържа в чаша мляко, трябва да изядете 6 порции броколи. Можете да си набавяте калций и от специални хранителни добавки, но това трябва да става само с контрол на анализите, в противен случай може да се стигне до излишък на елемента, което ще доведе до нарушение на стомаха, бъбреците, сърдечния мускул, нервната система, чупливост на костната тъкан.
Магнезият е антидепресант, действащ положително върху хипокампуса, който отговаря за паметта и възприемането на нова информация. Участва в мускулните съкращения, включително тези на сърдечния мускул.
Отлично спазмолитично средство (регулира кръвното налягане и има лек аналгетичен ефект). Влиза в състава на много ензими. Магнезият обича да съседства с витамин В6, който подобрява усвояването на магнезия и проникването му в клетката.
Дневната нужда от магнезий е 400-800 mg.
Недостигът на магнезий води до бърза умора, безпричинна раздразнителност, агресия, тревожност, депресия, влошаване на паметта, както и до изпотяване, мускулни крампи и нарушения в сърдечния ритъм.
Магнезият се усвоява най-добре от храните. Водещи са пшеничните трици, тиквените семки, ядките, спанакът, оризът, бобът и шоколадът. Във всички тези храни магнезият съседства с витамин В6, който е много важен за усвояването.
Съществуват и фармацевтични форми на магнезий. Но те трябва да бъдат предписани от лекар след извършване на изследвания. Злоупотребата с такива форми може да доведе до излишък на магнезий в организма, което може да причини нарушена координация на движенията, мускулна слабост, нарушения на сърдечния ритъм, суха кожа и лигавици, както и гадене, диария и дехидратация.