Наскоро учените установиха коя храна всъщност пречи на отслабването. Продуктите, съдържащи така наречените „тъмни калории“, не само забавят процеса на отслабване, но и предизвикват опасни възпаления в организма! Експертът разказа как да избягваме тъмните калории и с какво да ги заменим.
„Тъмните калории са рафинирани растителни масла“ - обяснява биохимикът, доктор на медицинските науки и автор на бестселъра за здравословно хранене Катрин Шанахан. При готвене те се окисляват в токсични съединения, които могат да предизвикат възпаление. Ученият сравнява тези възпалителни реакции с микробомби, които се взривяват в организма.
Според Катрин Шанахан една порция чипс, който почти винаги се приготвя с рафинирани растителни масла, се равнява по токсичност на изпушването на 25 цигари. Лекарят обяснява, че има три вида мазнини: наситени (масло, мляко, сирене, сметана, говеждо месо), мононенаситени (зехтин, масло от авокадо, фъстъчено масло) и полиненаситени. Последната категория мазнини се смята за най-опасна. Тя включва много растителни масла: царевично, рапично, памучно, соево, слънчогледово, шафраново, от гроздови семки и оризови трици.
Докато наситените и мононенаситените мазнини са полезни за готвене, много полиненаситени мазнини определено са по-лоши. Проучване от 2013 г. установява, че при хората, които консумират растително масло, смъртността е с 62% по-висока. Полиненаситените мазнини са особено вредни за хората, тъй като в процеса на готвене се разпадат на малки токсични молекули. Тези малки частици лесно се придвижват из човешкото тяло. Последицата от консумацията на растителни мазнини са възпалителните мазнини. Тя е много по-мека от нормалната мазнина и лекарите дори са забелязали, че такава мастна тъкан по-зле заздравява след операции.
Възпалителните мазнини не дават енергия на клетките, така че е много трудно да ги изгорите просто така. Въпреки това, без никаква енергия клетките ще умрат. Оттук идва и неконтролируемото чувство на глад. Ако човек се храни само с полиненаситени мазнини, организмът му ще изисква все повече и повече храна. Освен това излишъкът от такива растителни мазнини води до затлъстяване, диабет, инсулинова резистентност и мастна дегенерация на черния дроб.
За да се избегнат неприятните последици от консумацията на полиненаситени мазнини, Кетрин Шанахан препоръчва те да се заменят с наситени и мононенаситени мазнини. Например отказът от слънчогледово олио в полза на маслото ще има добър ефект върху организма. Много пациенти са отбелязали намаляване на теглото и нормализиране на кръвното налягане. Д-р Шанахан препоръчва също така да се комбинират здравословните масла с противовъзпалителни храни, сред които са яйцата, зеленчуците и плодовете. Киселото мляко, кефирът, ядките, бобът и семената също могат да се считат за полезни храни. От животинските протеини се предпочитат пилешкото и говеждото месо, които са за предпочитане.
Специалистът обръща внимание колко е важно внимателно да се четат съставите на продуктите. Лошите масла се крият в сосове, крекери и протеинови барове, които на пръв поглед изглеждат подходящи за правилно хранене. Важно е да се следи и за срока на годност на маслото. Обикновено растителните масла се развалят много бързо, а консумацията на такива с изтекъл срок на годност води до сериозни заболявания. Освен това трябва да знаете, че маслата имат „точка на дименее“. Това е температурата, при която маслото започва да дими и да отделя токсини. За да избегнете това, трябва да спазвате процеса на готвене.