Как да спрем пристъп на паника: 6 ефективни метода
Автор
Евелин Попадийна

Как да спрем пристъп на паника: 6 ефективни метода

Паниката може да обхване всеки. Тя не е въпрос на сила на духа или опит. Внезапен страх, учестено сърцебиене, усещане за загуба на контрол - всичко това е познато на много хора. В такива моменти е важно да знаете как бързо да се опомните. Затова решихме да ви разкажем за методите, които ще ви помогнат да се успокоите в критична ситуация:


Какво представлява паниката и как се проявява тя

Паниката е внезапен изблик на страх, който нарушава нормалното функциониране на организма. Тялото реагира така, сякаш наблизо има реална опасност. Пулсът се увеличава, дланите се потят, дишането става трудно. Може да се появи замайване или гадене. Човекът се чувства така, сякаш губи контрол. В такова състояние е трудно да се мисли логично. Но има начини бързо да възстановите спокойствието си.


Метод на гумената лента

На китката се поставя гумена лента или обикновен гумен ластик за пари. Когато започне паника, леко я дръпнете. Леката болка от щракването измества вниманието. Мозъкът се фокусира върху физическото усещане, а не върху страха. Методът е прост, но ефективен. Може да се използва навсякъде, дори на претъпкано място.

Дихателни практики

Дишането е пряко свързано с нервната система. Дълбоките вдишвания и издишвания помагат да се успокоите. Един от доказаните методи е квадратното дишане. Трябва да вдишвате бавно 4 пъти, да задържите дъха си 4 пъти, да издишвате 4 пъти и отново да го задържите. Повторете няколко пъти. Това намалява нивата на стрес и възвръща контрола. По-добре е да дишате през корема, а не през гърдите.


Методът „котва“

Този метод се основава на психологията. Необходимо е предварително да създадете „котва“ - действие, което се асоциира със спокойствие. Например да стиснете юмрук или да докоснете китката си. В момента на паниката повторете това движение. Мозъкът си припомня усещането за безопасност. Методът изисква обучение, но с течение на времето работи автоматично.


Физически стрес

Стресът предизвиква отделяне на адреналин. Физическата активност помага за изгарянето му. Можете да клякате, да скачате на място или да стискате силно юмруци. Дори бързото ходене ще облекчи стреса. Тялото превключва от паника към движение. Този метод е добър, ако имате възможност да се движите.

8 знаменитости, които страдат от паник атаки
НОВИНИ
Автор Антония Михайлова

8 знаменитости, които страдат от паник атаки

Автор Антония Михайлова

Студена вода

Рязкото охлаждане спира паниката. Можете да измиете лицето си с ледена вода или да поставите студен предмет на врата си. Друга възможност е да държите ръцете си под студена струя. Температурният шок разсейва мозъка. След това става по-лесно да се съвземете.


Обсъждане на ситуацията

В момента на страха мислите се объркват. За да спрете паниката, трябва да изкажете на глас какво се случва. Например: "Чувствам страх, но наоколо няма опасност. Това е просто пристъп, скоро ще премине". Така мозъкът превключва от емоции към логика. Методът действа дори ако шепнете.


Паниката не е слабост, а естествена реакция на организма. Важно е да знаем как да се справим с нея. Методите в тази статия ще ви помогнат да се възстановите бързо. Те могат да се комбинират или да се използват поотделно. Основното нещо е да запомните, че пристъпът винаги приключва. А тези методи ще ви помогнат да я преживеете по-лесно.